O projektu

logo.gif

Hlavní myšlenkou projektu je podílet se na udržování čisté přírody, přírody bez odpadků.

Prostředkem je jednoduchá látková taška přes rameno, do které jde snadno vložit standardní igelitová taška, kam se vkládají nasbírané odpadky a která se posléze i s odpadky vyhodí. Druhá praktická kapsa látkové tašky slouží k uložení pracovních rukavic pro bezpečný sběr odpadků. S taškou získá každý i návod k bezpečnému sběru odpadků. Taška je vypratelná, s potiskem jezevce Jonáše.

Součástí projektu je i web jezevce Jonáše www.jozevec.cz.
Každá taška má své jedinečné číslo, pod kterým lze tašku na tomto webu registrovat a uvádět údaje o své činnosti. Především tímto způsobem chceme sledovat činnost účastníků. Registrace tašky bude poskytovat některé výhody.

Podílet se na projektu, tedy být sběračem, může každý, kdo se v přírodě pohybuje a myšlenka projektu je mu blízká. Může se jednat o kolektivy, např. turistické oddíly, ale sbírat odpadky mohou i jednotlivci při výletech a procházkách. Aktivita projektu nevyžaduje pro ty, kteří do přírody chodí žádnou velkou iniciativu navíc, není nutné organizovat žádné akce, jen si sebou do přírody vzít tašku s jezevcem, nebo jakoukoli jinou a naplnit ji.

Cílem projektu je dlouhodobé využívání tašky, naučit se ji používat pravidelně.

V současné době není do projektu oficiálně zapojen žádný větší partner, který by finančně podpořil ušití tašek a jejich distribuci. Podpora projektu je v jednání. Proto, ten kdo má zájem o tašku si ji musí zaplatit sám. Protože se nejedná o velkou částku, věříme, že si sběrači tašku s jezevcem pořídí. Náklady na tašku jsou 200 Kč za vlastní tašku, náklady na pracovní rukavice (ty si pořídí sběrač), případně poštovné. Pokud chcete tašku, zkuste si vybrat na této stránce.

Proč sbírat odpadky?

Pomineme-li, že to zrovna pěkně nevypadá, když narazíme v lese na prázdnou petku a také to, co vše se z odpadků při rozkladu uvolňuje, kolik škod tyto nadbytečné živiny a toxické látky v přírodě mohou napáchat, jak dlouho bude takový odpadek v lese ležet, než se rozloží? Na jednoduchou otázku neexistuje zrovna úplně jednoduchá odpověď. Musíme zvážit, o jaký materiál jde, v jakém prostředí se odpadek rozkládá apod.

Doba rozkladu

Doba rozkladu veškerého odpadu v přírodě je závislá na mnoha okolnostech, hlavně na přístupu kyslíku. Nejrychleji se rozkládá odpad organického původu.

doba rozkladu organického odpadu
OdpadekDoba rozkladu
ohryzek jablka 7–20 dní
slupka od banánu 3–6 měsíců
papírový kapesníček 2–5 měsíců

Odpady nebiologického původu se rozkládají mnohem déle.

doba rozkladu neorganického odpadu
OdpadekDoba rozkladu
igelitová taška 20–30 let
nedopalek cigarety s filtrem 10–20 let
plechovka 5–15 let
krabička od pití 6–10 let
plastový kelímek nebo PET láhev 50–80 let
sklo nikdy, odhad asi 3 000 let
kus polystyrenu tisíce let (odhad)

taška

S touto taškou můžeš jezevci Jonášovi pomoct.

Je to snadné. Jak, to zjistíš tady.

Co se děje

 • Úterý, 12. únor, 2013

  ZmapujTo

  Tento projekt zaměřený na boj proti černým skládkám si určitě zaslouží podporu.

  více

 • Sobota, 7. květen, 2011

  Sluňákov

  Sluňákov - Centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s. vyrobilo svou vlastní verzi jezevčí tašky.

  více